فرم ارسال پرسش برای نهاد رهبری دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

ارسال پرسش برای نهاد رهبری دانشگاه

دانشجویان گرامی!
    شما می توانید سوالات خود را از طریق این فرم و یا از طریق ایمیل برای ما ارسال نمایید، کارشناسان نهاد رهبری به همه ی سوالات ارسالی پاسخ داده و سوالات رایج را بدون ذکر هویت سوال کننده در قسمت پرسش و پاسخ سایت منتشر خواهند کرد.
   چنانچه مایل نیستید که هویتتان بری ما مشخص شود، به جای نام واقعی، یک نام مستعار وارد کنید، درج ایمیل اختیاری است، البته اگر ایمیل را درج کنید تنها برای مسئولین سایت قابل مشاهده خواهد بود.

ایمیل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

بازگشت به صفحه اصلی

نام و یا نام مستعار :
ایمیل(غیر ضروری) :
سوال از: رضوانی | سه‌شنبه 15 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 03:07 ب.ظ
پرسش: با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
میخواستم بدانم جلسات دکتر فرهنگ تا کی ادامه دارد؟ و آیا باید برای حضور در جلسات ثبت نام کنیم؟
پاسخ:  با سلام
سلسله جلسات دکتر فرهنگ هر هفته شنبه ها تا تاریخ 9/3/88 ادامه دارد و نیازی به ثبت نام نیست.
جهت هماهنگی بیشتر با دفتر نهاد دانشکده برق 88468061 تماس بگیرید.
سوال از: طاهره | چهارشنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 03:42 ب.ظ
پرسش: سلام و خسته نباشید.
مسئول ازدواج دانشجویی در دانشگاه، نهاد رهبری است یا نهاد های دیگر؟
در کل کدام نهاد ها یا تشکل ها در مورد ازدواج دانشجویی فعالیت دارند؟
متشکرم
پاسخ:  با سلام
خواهر گرامی، مسئول برگزاری جشن های ازدواج دانشجویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها می باشد که توسط دفاتر نهاد در هر دانشگاه ثبت نام صورت می گیرد و ارتباط گیری
با زوجین و تقدیم هدایا توسط دفاتر نهاد در دانشگاه ها می باشد.
سوال از: علی | سه‌شنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 02:05 ب.ظ
پرسش: سلام بر شما
خانواده دختر بدون هیچ تحقیقی استخاره کرده اند و نتیجه بد امده است ایا این استخاره قبول است؟
پاسخ:  با سلام
برادر گرامی، کسانی که اهل استخاره هستنددر مورد ازدواج می توانند در همان لحظات اولیه استخاره کنند و در صورت خوب آمدن با رعایت تمام دقتها و جوانب جلو بروند و مراحل بعدی را طی کنند و در صورت منفی بودن استخاره از خیر آن مورد بگذرند اگرچه ظاهراً اشکالی را مشاهده نکنند چرا که انسان موجود پیچیده ای است و آینده او قابل پیش بینی نیست.
در صورت نیاز به توضیحات بیشتر به دفتر مرکزی نهاد مراجعه نموده ویا با شماره 88881054 تماس بگیرید.
سوال از: سارا ناصری | پنج‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 10:36 ق.ظ
پرسش: سلام چگونه می توانم سی دی های دوره ازدواج موفق و سی دی های دیگر استاد فرهنگ را تهیه کنم ؟ من دانشجو نیستم و آیا می شود ایمیل آقای فرهنگ را به من دهید
پاسخ:  با سلام
خواهر گرامی، جهت دریافت دی وی دی ها دکتر فرهنگ با شماره 88468061 تماس بگیرید ویا به دفتر نهاد در دانشکده برق مراجعه نمایید.
آدرس دفتر در قسمت آشنایی با نهاد موجود است
سوال از: حمید | یکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 10:06 ق.ظ
پرسش: لطفا در مورد لزوم اطاعت از مقام معظم رهبری توضیح دهید.
متشکرم
پاسخ:  برادر گرامی با سلام
به حکم آیه شریفه (اطیعو الله واطیعو الرسول و اولی الامر منکم)
اطاعت از ولی فقیه که صاحب امر به حساب می آید واجب می باشد.
همچنین بر طبق حدیث معروف از امام زمان (عج)(من کان من الفقها صا عناْ لنفسه حافظاْ لدینه... فللعوام ان یقلده)اطاعت از رهبری لازم بلکه واجب است.
در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با شماره ۸۸۸۸۱۰۵۴ تماس بگیرید.
سوال از: مریم حیدری | یکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 10:31 ق.ظ
پرسش: مى‏خواستم بدانم که آیا درست است فردى که مى‏ترسد، براى غلبه بر ترس خود به دعانویس مراجعه کند و آیا کسى مى‏تواند بخت کسى را از طریق دعا ببندد یا باز کند؟
پاسخ:  خواهر گرامی با سلام
سحر و جادو و بستن بخت، از امورى است که واقعیت دارد؛ البته یادگیرى و یاد دادن آن حرام است. وجود چنین نیروهایى به مقتضاى نظام دنیا مى‏باشد که تزاحم میان زشتى‏ها و پلیدى‏ها وجود دارد و همچنان که انسان‏هاى شیطان‏صفت و زشت‏کار وجود دارد، جن‏هاى پلید و آزاردهنده نیز وجود دارد.
گرچه سحر و جادو واقعیت دارد، ولى نیامدن خواستگار براى دختر، اصلاً دلیل بسته شدن بخت نمى‏باشد و غالب آن چه امروزه در میان مردم در این باره شایع است، بى‏اساس مى‏باشد و اکثر کسانى که به این امور مى‏پردازند، کلاه‏بردارانى هستند که از این طریق، قصد اخاذى و پرکردن جیب خود را دارند و اگر بر فرض، موردى پیدا شد که سحرى در کار بود، راهکارهایى براى بطلان آن وجود دارد که عبارتند از:
1. استعاذه به خداوند و خواندن سوره‏هاى فلق و ناس.
2. خواندن و نوشتن آیات 75 تا 82 سوره یونس.
3. دعا وتضرع به درگاه خداوند.
4. درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
5. صدقه دادن.
در مورد دعانویسى، برخى از مدعیان آن، افرادى حرفه‏اى هستند که چندان اعتمادى به گفته‏هایشان نیست. اگر کسى خواهان دعاست، باید با زبان خویش و با کمال توجه به مفاهیم و مضامین آن، به درگاه خداوند دعا کند و از او حوایج خویش را طلب نماید یا از اهل دانش و بصیرت در دین، دعاها و اذکارى را بپرسد.
آگاهى به غیب در مرحله اول، اختصاص به خداوند عالم دارد و در مرحله دوم، از آن انبیا و ائمه و اولیاى اوست و آنها نیز از خودشان استقلالاً چیزى ندارند؛ بلکه خداوند عالم طبق مصالح، به اندازه‏اى که صلاح مى‏داند، آگاهى از غیب را در اختیار آنها قرار مى‏دهد. از این رو، فالگیرى، کف‏بینى و طالع‏شمارى که نوعاً کار افراد شیاد است، هیچ مستند شرعى ندارد و اعتقاد به آن صحیح نیست. این گونه کارها، علم شمرده نمى‏شود؛ البته سحر و ارتباط با اجنّه، علمى است که از گذشته تا کنون بوده است و الان هم کسانى داراى این علم هستند؛ ولى شرعاً یاد گرفتن سحر و استعمال آن حرام است. یادگرفتن این علوم، براى‏کسانى که هدفشان ابطال سحر و یا مبارزه با مدعیان دروغین نبوت است، اشکال ندارد.
براى غلبه بر ترس، سعى کنید که جاى ترس را به اعتماد بدهید و براى این کار، ابتدا ترس واقعى نهفته در پشت ترس فعلى‏تان را بشناسید و آن وقت، ترس اصلى خود را به عنوان افسانه‏اى از بین ببرید و هر وقت که بدان فکر مى‏کنید، بگویید این ترس پنهانى در واقع افسانه است و نه واقعیت و در این صورت، ترس شما هر اندازه که شدید باشد، باز به صورت یک دروغ در نظرتان جلوه‏گر خواهد شد؛ زیرا واقعیتى ندارد. همچنین باید با ترس یا واقعه ترسناک، خودتان را مواجه کنید؛ مثلاً در زمان دعوا باید بدانید که درگیرى، یک امر غیرقابل تصور نیست و باید سعى در مقابله با آن داشته باشید. ترس، موجب بى‏قرارى مى‏شود و شخص اگر موردى براى ترسیدن هم نداشته باشد ولى نسبت به چیزى و کارى اضطراب داشته باشد و همواره آن را تصور کند، براى خودش ترس مى‏تراشد. بنابراین، باید سعى کنید در چنین مواقعى، دراز بکشید و همه قسمت‏هاى بدنتان را به حال خود رها کنید و عضلاتتان را شل نمایید. فکرتان را به هیچ چیز متوجه نکنید و یا اگر متوجه کردید، خاطرات خوش زندگى‏تان را مرور کنید. روزى دوسه‏بار به همین شکل، روح و جسمتان را استراحت دهید. از جملات خودآموزى استفاده کنید؛ مثلاً با خود بگویید هر وقت دچار وحشت شوم، این امر، نشانه آن است که خود را آدم خوبى بدانم و یقین داشته باشم که به زودى آرامش به دست خواهم آورد. سعى کنید کلمات مثبت را همواره تکرار کنید.
سوال از: مایکل | دوشنبه 11 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 10:00 ق.ظ
پرسش: برای خنثی کردن چشم زخم دیگران چکار باید کرد؟
پاسخ:  آیه 51 از سوره 68 (سورةالقلم ) قرآن مجید و تمام آیه این است :
(و ان یکاد الذین کفروا لیزلقونک بابصارهم لما سمعوا الذکر و یقولون انه لمجنون و ما هو الا ذکر للعالمین).
و این آیه را برای دفع چشم زخم خوانند.
سوال از: مراد علی | دوشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 08:49 ق.ظ
پرسش: ایادر ازدواج با زنی که از راه زنا بکارت خود را از دست داده نیاز به اذن پدر زوجه هست؟
پاسخ:  حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
تنها دخترانی که یک بار با اذن پدر ازدواج کرده اند و به هر علتی از شوهرانشان جدا شده اند برای ازدواج مجدد نیاز به اذن پدر ندارند.
سایر مراجع نیز اذن پدر را لازم می دانند.
سوال از: ضصثقفغعهخحجچ | سه‌شنبه 19 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 06:08 ب.ظ
پرسش: چرا با اینکه می دانستید آفای هاشمی یک مفسد اقتصادی بزرگ است ایشان را برای ریاست مجمع برگزیدید. اگر نمی دانستید که بدتر میشود. و اگر اینهایی که میگویند دروغ است چرا آقای رییس جمهور را از ریاست ازل نمیفرمایید؟ این سوال ملت است. چرا با وجود اینهمه دروغ از آقای احمدی نژاد باز شاهد حمایتهای شما از ایشان هستیم.
پاسخ:  دوست عزیز سلام
ایام انتخابات همیشه توام با نقدهای تند کاندیداها به یکدیگر و مخالفانشان می باشد.
درمورد آقای هاشمی کسی شخص ایشان را متهم به فساد مالی نکرده
وانتقاد آقای احمدی نژاد از آقای هاشمی به علت تفاوت در سیاستها و اداره کشور است که این امر نشان دهنده آزادی و دمکراسی در سطوح عالی کشور است و حتی نشان دهنده روراست بودن مسئولین با مردم می باشد.
همچنین حمایت افراد از کاندیداها به دلیل شناختی است که حاصل می شود،لذا اینکه اشخاص از چه کسی حمایت می کنند به خودشان مربوط است.
فقط باید توجه کرد از مقام و بیت المال در این خصوص هزینه نشود.
دوست عزیز این مردم هستند که با رای خود رییس جمهور را اتنخاب میکنند پس باید به رای مردم احترام گذاشت.
سوال از: کیست که مرا یاری کند | چهارشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 01:07 ق.ظ
پرسش: حدود یک سال پیش بخاطر حفظ دین و البته از روی منطق با پسری مومنی صیغه ی موقت کردم (قابل ذکر است که هم من و هم اون پسر یعنی شوهر واقعیم ،از هم بخاطر برخی تعصبات جدا شدیم)که البته این تقریبا بدون اطلاع خانواده ها مون بود البته هم خانواده ی من می دانستند با پسری رابطه دارم و هم خانواده ی پسر .تا اینکه ما بهم علاقمند شدیم و حس کردیم از نظر اخلاق و ایمان نزدیک به هم هستیم و قرار گذاشتیم تا پسر با خانواده ی من صحبت کند که البته او با مادرم صحبت کرد و سپس قرار شد با خانواده ی خودش ،بطور جدی برای خواستگاری صحبت کند. که البته پدرش و مادرش به هیچ وجه راضی نشدند.و کم کم منم شروع به کم کردن رابطه با او کردم که البته منجر به افسردگی من و او شد. دلیل اصلی مخالفت پدر و مادر پسر (شوهرم ) این بود که آنها می خواستند پسرشان با دختر عموش ازدواج کنه با اینکه میدونستند پسرشون هیچ علاقه ای به اون نداره.
خانواده ی من که متوجه شدند آنها هم شروع به مخالفت و دلسرد کردن من از همسرم کردند.بالاخره من به اصرار خانواده باپسری نامزد کردم و شوهرم بعد از نامزدی من در کمال نامیدی با دختر عموش نامزد کرد.الان 3ماهه هر دوی ما ازدواج کردیم ولی نه من با نامزدم خوب هستم و نه شوهرم با نامزدش خوبه. بالاخره دیدیم نمی توانیم دوری هم را تحمل کنیم. ما هردو با همسرنمان حتی با کراهت صحبت میکنیم. ولی با هم دیگه رابطه(هم عاطفی هم جنسی ) داریم که خب چون ما نمیخواهیم مثل خیلی ها به همسرانمون خیانت کنیم تصمیم به طلاق از همسرامون شدیم. که البته پدر پسر بدتر از گذشته با این کار مخالفت کرد.تا جایکه شوهرم رو کتک زده و او هم یک هفته از خانه فرار کرد در حالی که به خاطر تصادفش تازه از بیمارستان مرخص شده بود. بعد او را پیدا کردند و الان با او حرف نمی زنند چند بار قصد خودکشی داشتیم ولی بخاطر ترس از خدا منصرف شدیم.ما که هر دو روزی در خوش اخلاقی شهره عام بودیم حتی حالا حوصله ی خودمون را نداریم.
ما علی رغم میل باطنی مون پیش دعا نویس هم رفتیم ولی اثری ندیدیم .نامزد شوهرم به هیچ وجه راضی به طلاق نمیشه.اون به من فحش میده و من سکوت میکنم....
پیش مشاور هم رفتیم ولی تنها مثل عقب مونده های ذهنی ،صورت مسله رو پاک کرد.گفت شما باید توجهتون رو به همسران خودتون جلب کنید و ...
لطفا اگه میگید نمیشه فقط بگید نمیشه و دیگه چیزی نگید. چون من و شوهرم قلبا زن و شوهر بودیم و هستیم پس در تقدیر الهی بود که با هم باشیم و با هم صیغه کنیم من همین جا میگم خدایا ما می ایستیم و نجات تورو میبینیم .
همین الان پروردگارا پیشت زانو میزنیم و ازت سپاسگذاری میکنیم که اکنون در پرتو لطف الهی هستیم و نه در لوای قانون .و سپاسگذاری میکنیم که حق الهی که شما به ما دادید را هیچ کس نمیتواند از ما بگیرد.
سپاسگذار ار شما عالم فرزانه ی پاسخگو . زیاد منتظرمان نگذارید که هر لحظه یک سال میگذره.......................................................
پاسخ:  خوهر گرامی سلام
بنا به اهمیت موضوع با هماهنگی برای مشاوره حضوری تشریف بیاورید
تماس:۸۸۸۸۱۰۵۴
سوال از: محمد | یکشنبه 24 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 11:00 ب.ظ
پرسش: سلام من محمدم یه مشکل بزرگ دارم ممنون میشم کمکم کنید یه دختریرو از بچگی دوسش داشتم که واقعاعاشقش بودم با مادرم به توافق رسیدم که اگه دانشگاه قبول شدم با مامانش تماس بگیره و همه چیرو بهش بگه ولی بعداینکه دانشگاه قبول شدم زد زیر حرفش الان پاهاش کرده تو یه کفش ومیگه خانواده ما بهشون نمیخوره چون بابای دختره مسافرکشه وبابای من مهندس.شمارو به قران قسم کمکم کنین وراهی نشونم بدین مرسی بای.
پاسخ:  برادر عزیز با سلام
شما نیز می توانید جهت مشاوره حضوری با هماهنگی قبلی تشریف بیاورید
تماس:۸۸۸۸۱۰۵۴
سوال از: یکی از بندگان خدا | سه‌شنبه 2 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 01:38 ق.ظ
پرسش: سلام و عرض خسته نباشید. در مورد اون آیه که می فرماید "... و اولی الامر منکم" سوالی داشتم: در تفسیر المیزان مرحوم علامه طباطبایی می گویند این آیه مخصوص پیامبران و ائمه است و نه هیچ کس دیگر. می خواستم بدانم واقعا اینگونه است؟
پاسخ:  دوست گرامی با سلام
همه مفسران شیعه در زمینه اولی الامر اتفاق نظر دارند که منظور امامان معصوم می باشند که رهبری مادی و معنوی جامعه اسلامی در تمام شئون زندگی از طرف خداوند و پیامبر (ص) به آنها سپرده شده است. همچنین کسانی که از طرف ائمه به مقامی منصوب می شوند و مسئولیت جامعه اسلامی بر عهده شان قرار میگیرد با شروط معینی اطاعت از ایشان لازم است.
سوال از: احمدرضا | شنبه 6 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 07:11 ب.ظ
پرسش: با سلام و خسته نباشید خدمت شما
من یکی از دانشجویان پیام نور می باشم، که در جشن ازدواج 87 ثبت نام نمودم. از اینکه جشن در مشهد مقدس برگزار می شد خیلی خوشحال شدم اما هرروز و هر ساعت به سایت سرزدم ولی به هیچ وجه نتوانستم زمان خالی برای ثبت نام پیدا کنم و هنوز هم که اردوی مشهد به اتمام رسیده باز برای ثبت نام سر میزنم .از اینکه نتوانستم شرکت کنم بسیار ناراحتم . هنوز هم امید دارم که در فرصتی مجدد برگزار بشه ...آیا این امکان هست؟ ما که در این اردو شرکت نکرده ایم به منزله محرومیت از جشن ازدواج دانشجویی می باشد؟زیرا جشن ازدواج امسال دیگر شامل حال تاریخ عقد ما مطمئنا نخواهد شد.
پاسخ:  سلام دوست عزیز
با توجه به اینکه دانشجویان زیادی مشابه شما بوده اند تصمیم بر این شده که مجدداْ از مهر ماه سری جدید اعزام به مشهد مقدس شروع شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۹۸۷۹۹۵ آقای کاکاوند تماس بگیرید.
سوال از: م ن | چهارشنبه 17 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 11:08 ق.ظ
پرسش: سلام ،سوالم این است که چرا باوجودیکه اکثر دروغهای آقای احمدی نژاد رو شده(مخصوصا در مورد هاله نور که افتضاحی به بار آورده)اما رهبر معظم همچنان از ایشان پشتیبانی میکنند؟غیر از این است که با این دروغ هم در دین و هم در سیاست ما رو مضحکه جها ن کردند؟خواهش میکنم آیت الله خامنه ای در این مورد جواب ملت را بدهند.
پاسخ:  با سلام
تهمت زدن به درغگویی کاری ناپسند واز گاهان کبیره است
اینکه گفته اید هاله نور افتضاحی به بار آورده!بفرمایید چه افتضاحی؟
اینکه احمدی نژاد درغگو هست یا خیر قضاوت با مردم می باشد.
رهبری همیشه از روسای جمهور وقت حمایت کرده اندو این رویه رهبری می باشد.
سوال از: | چهارشنبه 17 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 12:09 ب.ظ
پرسش: دختری ۲۲ ساله هستم که تا به حال هیچ خواستگاری ندارم. واقعا خسته شدم باید چه کار کتم؟
پاسخ:  خواهر گرامی با سلام
ضمن توکل وامید به خداوند متعال هیچگاه از درگاه الهی مایوس نشوید.
22سال برای ازدواج اصلاً دیر نیست لذا نگرانی به خود راه ندهید.
شما می توانید با مراجعه به ستاد ازدواج دفتر نهاد جهت پر کردن فرم ازدواج با هماهنگی قبلی تشریف بیاورید، واگر در خارج از تهران هستید می توانید تماس بگیرید.
88881054
سوال از: حسین | چهارشنبه 17 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 12:24 ب.ظ
پرسش: پسری ۲۹ ساله هستم .نامزدی دارم که در زمان آشناییمان زنا کرده و من متوجه شدم.اما به خاطر علاقه شدید که به ایشان دارم در همان لحظه اول ایشان را بخشیدم.حال ایشان اینجا نشسته و به ریش من میخندد ،آیا این در آینده هم به ریش من میخندد؟
پاسخ:  برادر گرامی سلام
سوال شما خیلی واضح نیست،اگر منظورتان اینست که خانم شما هنوز از کار خودش پشیمان نشده و توبه نکرده ودر جهت جلب اطمینان قلبی شما برنیامده زندگی توام با تشویش واضطراب خواهد بود و احتمال ارتکاب مجدد نیز وجود دارد.
البته بایدتوجه کرد که ارائه مشاوره مطلوب نیازمند اطلاعات کامل از طرفین است لذا شما می توانید جهت مشاوره با هماهنگی قبلی تشریف بیاورید.
88881054
سوال از: الی | چهارشنبه 17 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 12:51 ب.ظ
پرسش: با سلام و خسته نباشید .
دوران عقد تا چند وقت باشه خوبه ؟
پاسخ:  با سلام
حداقل زمان مطلوب برای عقد ۶ ماه و حد اکثر ۲ سال می باشد.
البته بستگی به شرایط خانواده ها نیز دارد.
سوال از: زهرا | جمعه 19 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 11:59 ق.ظ
پرسش: سلام و خسته نباشید

شاید تو این دنیا خیلی عجیب و بعید به نظر برسه ولی میخواستم بدونم اگه کسی واقعا پاک به کسی از جنس مخالف دل ببنده مثل احساسی که نسبت به برادر یا خواهرش داره و هر روز سر نماز برا سلامتی اونم دعا کنه گناهه؟میخوام بدونم احساس و نظر خدا چیه؟مرسی
پاسخ:  خواهر گرامی با سلام
اگر این دلبستگی از روی تمایلات و خواهشهای نفسانی نباشد بلکه از روی عشق به ایمان وپاکی او باشد این محبت ایرادی ندارد و دعا کردن برای تمامی مسلمین کار پسندیده ای است.
ولی باید مراقب بود این دلبستگی هادر زندگی آینده شما تاثیر نکند وباعث ایجاد کدورت ها مشکلات بعدی در زنگی آینده شما نشود.
توصیه می شود عشق خود را نثار ذات کبریایی و ائمه معصوین وپدر ومادر خود کنیدکه سرچمه همه خوبیهامی باشند.
سوال از: م ن | چهارشنبه 24 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 03:21 ب.ظ
پرسش: منظورتان از تهمت زدن چیست؟یعنی آیت الله جوادی آملی دروغگو هستند و مرتکب گناه کبیره شده اند!یا عده ای سر خود را زیر برف پنهان کرده و واقعیات را نمیبینند؟ افتضاحی که در مورد هاله نور به بار آمده چیست؟این که رییس جمهور مملکت در این حد توهم باشند که دور خور هاله نور ببینند و با چشمان خود ببینند که نزدیک به صد نفر آدم نیم ساعت پلک نزنند به نظرتان چیست؟اگر این سخنان از زبان اوباما جاری میشد،از صبح تا شب در تلویزیون و روزنامه و سخنرانیهایمان تمسخرش نمیکردیم؟
اینکه همه اینها اتفاق بیفتد و ایشان جلوی چشم میلیونها بیننده به دروغ بگویند که این فیلم ساختگیست افتضاح نیست؟
این که بعد از تایید این فیلم توسط آیت الله آملی عده ای به منزل ایشان حمله کنند و مزاحم ایشان شوند افتضاح نیست؟
این که هنوز بعد از تایید فیلم و برملا شدن دروغ آقای احمدی نژاد هنوز ایشان اظهار نظری در این رابطه نکرده اند افتضاح نیست؟
من جایی ندیدم که هیچ کدام از روسای جمهور در گذشته چنین رفتار و اظهاراتی کرده باشند!بنابراین حمایت رهبری از ایشان به نظرم درست نیست!و سوالم این بود که چرا آقا هیچ اشاره ای به این اظهارات و اشاعه خرافات نکردند؟و تنها فرمودند که نظراتشان به ایشان نزدیک است؟شما رییس جمهور دیگری هم سراغ دارید که اینگونه مورد حمایت رهبری بوده باشند؟به نظرم بی طرفی آقای خامنه ای از بین رفت و این برای وجهه ایشان اصلا مطلئب نیست.
یا حق
پاسخ:  دوست عزیز سلام
خوب است فارغ از حب و بغض ها عملکردها راهم در نظر بگیریم،آیا سیاه نمایی کامل از رئیس جمهوری که با رای قاطع مردم برگزیده شده است ناشی از افراط وتفریط نیست.
رئیس جمهور معصوم نیست که خطانداشته باشد،انتقاد هم برای اینست که در جهت اصلاح امور حرکت کنیم و نه اینکه با سیاه نمایی کامل خواستار سرنگونی دولتی شویم که مطابق میل من یا شمای نوعی حرکت نمی کند.
امثال من وشما انتقادات زیادی به رئیس جمهور داریم اما باید به رای مردم احترام گذاشت.
اینکه آقای احمدی نژاد در یک جلسه اگر چه خصوصی چنین مطالبی را بیان کرده اند کار پسندیده ای نیست.
اما آن طور که شما گفته اید افتضاح به بار آورده ،خیر چنین نیست.
همه می دانیم که سخنان رهبری له یا علیه کاندیدا ها تاثیر زیادی بر آراء وی خواهد داشت لذا رهبری همواره در انتخابات های مختلف هیچگونه حمایتی از کاندیدا ها نداشته و خط مشی امام خمینی را در اداره حکومت همواره گوشزد میکنند.
با ید توجه داشت که رهبری به لحاظ جایگاه خود همواره از رئیس جمهور وقت حمایت کرده و خواهند کرد و در زمان های که انتقادات و هجمه ها بیشتر بوده حمایت های رهبری نیز بیشتر بوده است.
سوال از: teo | یکشنبه 28 تیر‌ماه سال 1388 ساعت 09:00 ب.ظ
پرسش: سلام من فقط ادرس یاایمیل شخصی رهبر رامیخواهم چون با خود ایشون کار دارم اگه میشه ادرسو برام بنویسیدتوی ایدیم. خیلی گشتم پیداش نکردم.ممنون بازم ممنون
پاسخ:  دوست عزیز
می توانید به سایت http://www.leader.ir مراجعه نمایید.
سوال از: نسرین | جمعه 2 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 09:53 ب.ظ
پرسش: با عرض سلام.می خواستم بپرسم مگه خدا در اسلام نخواسته که خانم ها حجاب رو رعایت کنن بطوریکه حتی گذاشتن کمی از موها بیرون روسری یا .... گناهه؟پس جرا امروز حتی بین بعضی ملاها گفته میشه حجاب ملاک نیست!اکه واقعا خدا منو که حجاب کامل دارم با کسیکه براش حجاب مهم نیست ولی حتی اونم مثل من نمازشو میخونه برابر بدونه پس واقعا چرا منم باید رعایت کنم؟در حالیکه خودمم میدونم حجاب امنیته و به نفع ادمه ولی نظر خدا برام مهمتر از همه چیزه .میخوام بدونم واقعا منکه این همه توی زندگیم نه به تحقیر و عوام دونستنم بخاطر حجاب که تو جامعه ی امروز مد شده ونه به حرفای دیگرون اهمیتی نمیدادم.فقط بخاطر اینکه خدا ازم خواسته بود .در اشتباه بودم؟؟مگه بی حجایی یا کم حجابی مسلمونا بی حرمتی به حرف خدا نیست؟؟میتونم حجابو رعایت نکنم و با این حال خدا مثل با حجابا یاحتی بیشتر از اونا دوسم داشته باشه؟؟؟لطفا صریح راهنماییم کنید.این موضوع برام خیلی مهمه.ممنون
پاسخ:  سوره نور، آیات ۳۰ و ۳۱: «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضوا مِنْ أَبْصرِهِمْ وَ یحْفَظوا فُرُوجَهُمْ ذَلِک أَزْکی لهَُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرُ بِمَا یَصنَعُونَ(۳۰) وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَتِ یَغْضضنَ مِنْ أَبْصرِهِنَّ وَ یحْفَظنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا مَا ظهَرَ مِنْهَا وَ لْیَضرِبْنَ بخُمُرِهِنَّ عَلی جُیُوبهِنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ ءَابَائهِنَّ أَوْ ءَابَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَنِهِنَّ أَوْ بَنی إِخْوَنِهِنَّ أَوْ بَنی أَخَوَتِهِنَّ أَوْ نِسائهِنَّ أَوْ مَا مَلَکَت أَیْمَنُهُنَّ أَوِ التَّبِعِینَ غَیرِ أُولی الارْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظهَرُوا عَلی عَوْرَتِ النِّساءِ وَ لا یَضرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلی اللَّهِ جَمِیعاً أَیُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکمْ تُفْلِحُونَ(۳۱)»

((به مردان مؤمن بگو دیدگان خویش را از نگاه به زنان اجنبی باز گیرند و فرج‌های خویش را نگهدارند این برای ایشان پاکیزه تر است که خدا از کارهایی که می‌کنید آگاه است (۳۰) و به زنان با ایمان بگو چشم از نگاه به مردان اجنبی فرو بندند و فرجهای خویش را حفظ کنند و زینت خویش را جز آنچه آشکار است آشکار نسازند و باید که روپوش هایشان را به گریبان‌ها کنند و زینت خویش را نمایان نکنند مگر برای شوهرانشان ، یا پدران و یا پدر شوهران یا پسران و یا پسر شوهران و یا برادران و یا خواهرزادگان و یا برادرزادگان و یا زنان و یا آنچه مالک آن شده‌اند یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند و یا کودکانی که از اسرار زنان خبر ندارند، و مبادا پای خویش را به زمین بکوبند تا آنچه از زینتشان که پنهان است ظاهر شود ای گروه مؤ منان همگی به سوی خدا توبه برید شاید رستگار شوید.))


چند روایت درباره اهمیت حجاب در نظر فاطمه زهرا علیهاسلام:
حضرت موسی بن جعفر علیه السلام از پدران گرامیش از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل فرمود که:
روزی شخص نابینایی اجازه ورود خواست. فاطمه علیهاسلام برخاست و چادر به سر کرد.
رسول خدا فرمود:« چرا از او رو می‌گیری، او که تو را نمی‌بیند؟»
فاطمه عرض کرد:« او مرا نمی‌بیند، اما من که او را می بینم. و او اگر چه مرا نمی‌بیند ولی بوی مرا که حس می‌کند.»
رسول خدا فرمود:« شهادت می دهم که تو پاره تن منی.»

روزی رسول خدا از اصحاب خود پرسید:« نزدیکترین حالات زن به پروردگارش کدام است؟» اصحاب نتوانستند جواب بدهند. این سؤال به گوش فاطمه علیهاسلام رسید. فاطمه فرمود:« نزدیکترین حالات زن به پروردگارش وقتی است که در خانه اش بنشیند (و خود را در کوچه و بازار، جلو چشم نا محرمان قرار ندهد.)»
وقتی رسول خدا این سخن را شنید، فرمود:« فاطمه پاره تن من است.»

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید: روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»
فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند »
رسول خدا فرمود:« فاطمه پاره تن من است »

رسول خدا بعد از ازدواج فاطمه علیهاسلام کارها را بین او و علی علیه السلام تقسیم کرد و فرمود کارهای منزل با فاطمه و کارهای خارج از منزل با علی.
فاطمه علیها سلام می‌فرماید:« هیچ کس نمی‌‌داند من چقدر خوشحال شدم که رسول خدا مرا از ظاهر شدن در پیش چشم مردان معاف کرد.»

روزی فاطمه زهرا سلام الله علیها به اسماء فرمود:« چه بد است این تخته‌هایی که بدن مرده را برای تشییع جنازه روی آن می‌گذارند! زیرا وقتی زنی را روی آن قرار می دهند و پارچه ای بر بدنش می کشند، حجم بدن او معلوم است.»
اسماء گفت:« من که در حبشه بودم، می‌دیدم مردم آنجا تابوتی از چوب درست می‌کردند و مرده را داخل آن می‌گذاشتند.»
سپس اسماء با چوب خرما تابوتی لبه‌دار درست کرد و به فاطمه علیهاسلام نشان داد. حضرت فاطمه بسیار خوشحال شد و فرمود:« این خیلی خوب است. وقتی مرده را داخل آن قرار دهند و پارچه‌ای روی آن بکشند، دیگر معلوم نمی‌شود مرده مرد است یا زن.» و فرمود:« پس از مرگم، مرا در همین تابوت بگذارید.»


اما علت این که در اسلام دستور پوشش، اختصاص به زنان یافته، این است که میل به خود نمایى و خودآرایى مخصوص زنان است. از نظر تصاحب قلب‏ها و دل‏ها مرد شکار است و زن شکارچى، همچنان که از نظر تصاحب جسم و تن، زن شکار است و مرد شکارچى. میل زن به خود آرایى از حس شکارچى‏گرى او ناشى مى‏شود. در هیچ جاى دنیا سابقه ندارد که مردان لباس‏هاى بدن نما و آرایش‏هاى تحریک کننده به کار برند. این زن است که به حکم طبیعت خاص خود مى‏خواهد دلبرى کند و مرد را دل باخته و در دام علاقه خود اسیر سازد. بنابراین انحراف تبرّج و برهنگى، از انحراف‏هاى مخصوص زنان است و دستور پوشش هم براى آنان مقرر گردیده است».به عبارت دیگر: جاذبه و کشش جنسى و زیبایى خاص زنانه و تحریک پذیرى جنس مردانه، یکى از علت‏هاى این حکم است. توصیه و دستور الهى به پوشش و حجاب براى زنان، به منظور ایجاد محدودیت و محرومیت و چیزهایى از این قبیل که تنها فریب شیطانى‏اند نمى‏باشد، بلکه در واقع براى آگاهى دادن به گوهر ارزشمند در وجود زنان است که باید از آن مراقبت و شده و حفظ شود و به تاراج نرود. این کاملاً معقول است که هر چیزى ارزشمندتر باشد، مراقبت و محافظت بیشترى را مى‏طلبد تا از دست راهزنان در امان باشد و به شکل یک ابزار براى مطامع سودپرستان در نیاید ((شهید مطهری -مجموعه آثار جلد ۱۹ -ص۴۳۶))

بین پوشش ظاهری و عفت باطنی، رابطه‌ی علامت و صاحب علامت نیز هست؛ به این معنا که مقدار حجاب ظاهری، نشانه‎ای از مرحله‌ی خاصی از عفت باطنی صاحب حجاب است. البته این مطلب به این معنا نیست که هر زنی که حجاب و پوشش ظاهری داشت، لزوماً از همه‌ی مراتب عفت و پاکدامنی نیز برخوردار است.

خواهر گرامی با توجه به مطالب بالا که برگرفته از آیات قرآن و احادیث نقل شده اینکه فلان شخص بگوید حجاب ملاک نیست و... خلاف واقع است.

خداوند عادل است وهرکس که تقوای بیشتری داشته باشد در نزد خداوند گرامی تر است،اینکه شما در سرما و گرما، سختی ها را به جان میخرید تا دستور الهی را رعایت نمایید با کسی که رعایت نمکند
یکسان نخواهید بود چون از عدالت خدا به دور است.
سوال از: ناشناس | شنبه 3 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 06:10 ب.ظ
پرسش: با عرض سلام و خسته نباشید نگاه به صورت نامحرم از طرف خانم در حالیکه هیچ حس شهوتی وجود نداشته باشد گناه است؟
پاسخ:  با سلام
به مواضعى که بر حسب متعارف مردان آن را نمى پوشانند جایز است ولى احتیاط ترک نظر استقلالى است.
(ایت الله صافی)
سوال از: مهدی | شنبه 3 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 06:15 ب.ظ
پرسش: سلام دعاهایی که در مفاتیح برای دردهای جسمی نوشته شده است.درست است؟و اگر اینطورست دعایی برای درمان چشم سراغ دارید؟
پاسخ:  با سلام
بستگی به اعتقاد شما دارد و دعا هایی که از اهل بیت (علیهم السلام) در کتب و ادعیه از جمله مفاتیح الجنان نقل شده حتماْ اثر دارد ودرست است لکن باید اعتقاد کامل داشته باشید که تاثیر مثبت دارد.
موفق باشید
سوال از: مینا | یکشنبه 4 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 09:02 ب.ظ
پرسش: با عرض سلام میشه عشق پاک رو در حالیکه به قصد ازدواج نباشه برام معنی کنید؟(مثل عشق بین معلم و شاگرد)
پاسخ:  با سلام
عشق پاک عبارتست از حب شدید بین دو انسان بدون وجود هرگونه آلودگی شهوانی و هوس شیطانی که از عشق به خداوند سرچشمه گرفته و نثار مخلوق خدا می شود.
این محبت از محبتها جداست حب محبوب خدا حب خداست
سوال از: حامد | پنج‌شنبه 8 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 09:17 ق.ظ
پرسش: با سلام
ایا راهی برای درمان چشم زخم هست؟ایا میشه از دعا های که برای ابطال سحر هستش استفاده کرد
پاسخ:  با سلام دوست عزیز
در سئولات قبلی پاسخ شما داده شده است
سوال از: حمیدرضا قلهکی | پنج‌شنبه 15 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 06:34 ب.ظ
پرسش: بنام خدا

با سلام ودرود بی پایان به رهبر عزیزم که وجود ایشان تا ظهور مهدی موعود برقرار باشد.
وبا سلام به شما عزیزان ومعتمدین رهبر معظم انقلاب .
در بین قشر مذهبی بازار ومتدینین و مردم ولایتی سوالات وشبهاتی مطرح می باشد که هر
چه کردم نتوانستم جواب قابل قبولی برای آن بیابم و بنظرم این اشکالات کاملا وارد می نمود.
سوال اینجاست که رهبر انقلاب در سفر به استان کردستان حکم دادند که در شهرهای سنی
نشین از رادیو و تلویزیون استانی و ماذنه های آن شهر اذان به سبک اهل تسنن گفته شود
یعنی که نام امیرالمومنین و شهادت به ولایت ایشان حذف گردد.
اشکال به این حکم اینجاست که در کشور ایران که کشوری شیعی و ولایتی می باشد تمام
ادیان درانجام آیین خود آزاد می باشند ولی موظف به احترام وتمکین از مذهب رسمی کشور
که همان شیعه جعفری می باشد هستند، همانطور که ما در دیگر کشورها باید طابع قوانین و
رسومات آن کشورها باشیم مانند عربستان که از کوچکترین مسائل دینی خودمان هم محروم
می باشیم که مطلع هستید.
این دوستان حتی یادآوری رژیم شاه را میکردند که از ترس علما چنین اجازه ای را نداده بود
حال چگونه است که ما با علم ویقین به برحق بودن و ولایت ائمه اطهار حاضر شویم نام مولا از اذان برخی مناطق حذف گردد در حالی که هیچ یک از دیگر کشورها چنان کاری در حق ما نمی کند.
متاسفانه این متدینین اوضاع کنونی کشور و هتک حرمت کشورمان و مقام معظم رهبری را
را از نتایج این قبیل تصمیمات واز تبعات جفا بر امیرالمومنین می دانند.
آرزو داشتم می توانستم جواب این سوالات رااز زبان رهبر عزیزم بشنوم، ولی حالا که چنین
امری میسر نیست تقضا دارم که شما حفظ امانت کرده این سوال را مطرح کرده و اگر جواب
قانع کننده ای برایش وجود داشت به آدرس ایمیلم بفرستید تا هم جواب دوستان آزرده خاطر را بدهم وهم خودم آرامش بیابم .

من الله التوفیق

حمیدرضا قلهکی
15/5/88

gholhaki@hotmail.com

پاسخ:  برادر گرامی با سلام واحترام
ضمن تشکر از سئوال ودغدغه ای که دارید موارد زیر به اطلاع می رسد:
فقه شیعی همواره پویای خود را دارا بوده است ومطابق زمان ومکان احکام اولیه وثانویه خود را صادر کرده است من جمله حضرت آیت الله بروجردی بعد از سالها فتوا به نجاست اهل کتاب،به طهارت آنها فتوا دادند و دیگر اینکه حضرت امام خمینی بعد از پیروزی انقلاب برخی از فتواهایشان تغییر کرد ونمونه های اینچنینی بسیار است.
فتوای رهبری هم از جمله این موارد است به علاوه که ایشان دستور به حذف نام امیر المومنین نداه اند بلکه اذان شیعه برقرار است مثل سابق و اذان اهل تسنن اضافی شده است و علت این فتوا تشخیص ایشان است.
سوال از: اکبر.ر | شنبه 31 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 01:04 ب.ظ
پرسش: اگر مرد مقلد مرجعى باشد که معتقد است ازدواج موقت دختر باکره بدون اجازه پدرش جایز نیست؛ ولى دختر مقلد کسى است که مى‏گوید اجازه پدر لازم است؛ آیا مرد مى‏تواند این دختر را بدون اجازه پدرش عقد کند؟
پاسخ:  با سلام
همه مراجع: در این فرض نیز باید با اجازه پدر دختر باشد.امام، استفتاءات، ج 3، اولیاء العقد، س 3؛ آیت‏الله سیستانى، تعلیقات على العروة، التقلید م 55 و توضیح‏المسائل مراجع، م 2376 ؛ آیت‏الله تبریزى، صراط النجاة، ج 1، س 1467 و منهاج الصالحین، ج 2، م 1237؛ آیت‏الله مکارم، استفتاءات، ج 1، س 694 و تعلیقات على العروة، التقلید، م 55؛ آیت‏الله فاضل، تعلیقات على العروة، التقلید، م 55 و توضیح المسائل مراجع، م 2376؛ آیت‏الله بهجت، توضیح‏المسائل، م 1891 و وسیلةالنجاة، ج 1، م 35؛ آیت‏الله صافى، هدایة العباد، ج 1، التقلید، م 36 و توضیح‏المسائل مراجع، م 2376؛ دفتر آیت‏الله وحید ؛ آیت‏الله نورى، تعلیقات على العروة التقلید، م 55.
سوال از: نادان | دوشنبه 2 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 11:48 ق.ظ
پرسش: ببخشید جوابه منو اخر ندادین سوال من این بود که من در عمره تمام غسل هایم را اشتباه انجام دادم از جمله غسل جنابت که در مدینه بودیم
پاسخ:  با سلام
پاسخ داده شده است
سوال از: محمد | سه‌شنبه 3 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 11:00 ق.ظ
پرسش: با عرض قبولی طاعات
گفته می شود که زیارت عاشورا حدیث قدسی است ،ومستقیماْاز جانب خداوند است که توسط امام باقر(ع) دراختیار شیعیان قرار گرفته است حال در فرازهایی از ان می خوانیم (بابی انت وامی) (الهم ارزقنی شفاعه الحسین(ع) یوم الورود ) (اللهم اجعل محیای محیا....) و... چگونه است که چنین فراز های از جانب خداوند در زیارت عاشورا باشد.
پاسخ:  با سلام
این کلام خداست که از زبان بندگان گفته شده است (مثل اهدنا اصراط المستقیم در قرآن).
جهت توضیح بیشتر با شماره 88881054 تماس بگیرید.
سوال از: مسلمان | چهارشنبه 4 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 04:04 ب.ظ
پرسش: با سلام وخسته نباشید
من و نامزدم عقد کرده هستیم .میخواستم بدونم در ماه مبارک رمضان برای غسل جنابت چون از خجالتی خانوادمون نمیتونیم تا قبل از اذان صبح حمام بریم و غسل کنیم آیا تیمم کنیم خدا قبول میکنه و روزه هامون صحیح است ؟
میشه تیمم را بگید چه طوریه تا مطمئن باشم و نیت آن چگونه است ؟؟؟
با تشکر
پاسخ:  با سلام
درصورت غسل نکردن دقایقی به اذان صبح مانده تیمم صحیح است
و به تبع آن روزه نیز صحیح است.
نیت : تیمم بدل از غسل جنابت
نحوه تیمم:
کف دو دست را بر خاک یا سنگ (حتی سنگ مر مر) زده و ابتدا به کل پیشانی کشیده وسپس دست چپ را بر پشت دست راست از ( مچ تا نوک انگشتان) و دست راست را برپشت دست چپ میکشید.
جهت توضیحات بیشتر به توضیح المسائل مراجع تقلید مراجعه شود.
یا با تلفن 88881054 تماس بگیرید.
سوال از: رییسی | یکشنبه 22 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 12:18 ب.ظ
پرسش: با سلام
من دانشجوی دانشگاه پیام نور بروجن هستم و در ازدواج دانشجویی شرکت کردم ولی هنوز هدیه ای دریافت نکرد م ایا هدایا به دانشگاه ما ارسال شده است.
با تشکر
پاسخ:  با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
جهت دریافت هدیه خود به دفتر فرهنگی دانشگاه مربوطه مراجعه نمایید.
سوال از: طهماسبی | دوشنبه 13 مهر‌ماه سال 1388 ساعت 08:39 ق.ظ
پرسش: برای ازدواج دوم (به صورت دائم یا موقت ) حتما باید از همسر اول اجازه گرفت؟ چرا قبلاْ اجازه لازم نبود؟
پاسخ:  در مراسم خواستگاری در ازدواج اول تقریباْزمینه اجازه فراهم می شودو پس از توافق اجازه در قالب واژه بله از سوی زوجه داده می شود.
چون زوج یک ازدواج انجام داده است ودر صورت لزوم و وجود شرایط معمولاْ ازدواج دوم صورت میگیرد در اینجا به منظور عدم آسیب رسیدن به نظام خانواده و عدم اضرار زوج باید از زوجه اول خود اجازه بگیردکه نوعی احترام گذاری و حفظ جایگاه زوجه اول و جلوگیری از فروپاشی ازدواج اول است
سوال از: سیدامیرحسام | پنج‌شنبه 16 مهر‌ماه سال 1388 ساعت 09:31 ب.ظ
پرسش: سلام و ضمن عرض خسته نباشید
می خواستم بپرسم ما که توی دانشگاه ها ی دیگه هستیم می تونیم این جلسات رو داشته باشیم. یا امکانش هست که فایلش رو برای دانلود بذارید.
باتشکر
http://gharogati.blogsky.com
پاسخ:  با سلام واحترام
جهت حضور دکتر فرهنگ در دانشگاه شما از طریق دفاتر فرهنگی در دانشگاه خود اقدام کنید با توجه به روحیات دکتر فرهنگ درصورتیکه وقت داشته باشند حتماْ می ایند
جهت دریافت فیلم های جلسات با شماره ۰۲۱۸۸۴۶۸۰۶۱ تماس بگیرید.
سوال از: رامین | شنبه 25 مهر‌ماه سال 1388 ساعت 01:14 ب.ظ
پرسش: باسلام
این عکس های اعتکاف رو چرا نوشته به علت رعایت نکردن قوانین حذف شده ؟ اگر ممکن عکسهای اعتکاف امسال رو در سایت بذارین و این لینکها و اصلاح کنین.
موفق و پیروز باشین
سوال از: م.خ | یکشنبه 10 آبان‌ماه سال 1388 ساعت 09:33 ق.ظ
پرسش: سلام بر شما
اکنون مدتی است که از ازدواجم می گذرد احساس میکنم همسرم از زندگی(زناشویی) لذت نمی برد واین در من تاثیر بدی گذاشته است.
لطفاْ با توجه به حیا وخجالت کشیدن در امر مطرح کردن این موضوع صریحا راهنماییم کنید.
پاسخ:  لطفاً تماس بگیرید
88881054(حاج آقای فضلعلی)
سوال از: رضا قربا نپور | پنج‌شنبه 21 آبان‌ماه سال 1388 ساعت 12:06 ب.ظ
پرسش: با سلام مدتی پیش با دختر باکره ای بدون ازن ولی ازدواج نموده ام بعد از چندروز چون خانواده خانم مطلع شدند پدر خانم گفت مهریه کم است من 30سکه بهار آزادی به مهریه اضافه نمودم وخانواده خانم همان شب گفتند بایستی خانم را به خانه ببری اما من بعلت اینکه شب ماه رمضان بود گفتم فردا
پدر خانم قبول کرد وقرار شد فردا صبح بریم محضر ومهر را ثبت نمائیم وقبول کردیم
صبح که رفتم خانواده خانم گفتند دامادمان راضی نیست واو مارا تهدید کرده وفعلا موضوع منتفی می باشد وبا فشاری که داماد بر خانواده خانم وارد نمود انها مجبور شدند از دستم شکایت کنند ودر دادگاه اول عقد را منکر شدند ودختر گفت من چون لک دیدم وفکر کردم باکره نیستم عقد را قبول کردم اما حقیقت نداشت چون ما باهم کاری نکرده بودیم ودختر با مراجعه به پزشک قانونی تائید موضوع بر باکره بودن دختر ثابت شد وفعلا دختر با توجه به خبر های دروغی که برایش تعریف کردند نسبت به اینجانب بدبین شده وراضی نیست که با من باشد و
برای دادگاه عقد ورضایت پدر معرض شده ابا دادگاه می تواند مرا مجبور به طلاق خانم بنماید یا خیر
باتوجه به اینکه هردو نفر ما سوگند خورده بودیم حتی اگه خانواده راضی نشوند وحتی هر مشکلی که به وجود بیاید از هم جدا نشیم حال که دختر زیر همه چیز زده ایا من که سوگند خورده ام باید چکار کنم {ضمنا پرونده ابنجانب در دادگاه کیفری استان (قاین)در دست برسی می باشد }
خواهشمندم این موضوع رابرسی نموده وهر چه سریعتر موضوع را برسی نمائید تا بتوانم در جلسه بعدی دادگاه تصمیم بگیرم {25/08/88جلسه دادگاه }
آدرس :خراسان جنوبی - شهرستان قاین - ارین شهر - روستای روم 09153629886
پاسخ:  با سلام
اولا شما خطای بزرگی انجام داده اید که بدون اذن پدر صیغه را جاری نمودی ، ثانیاً رضایت پدر حلال مشکلات است و در صورت رضایت وی عقد جاری شده صحیح می با شد ، ثالثاً دادگاه نمی تواند شما را ازهم جدا کند ، رابعاً توصیه می شود مجدداً با دختر و پدر ایشان صحبت نموده و کدورتها را بر طرف نمایید.
سوال از: حسینی پور | سه‌شنبه 26 آبان‌ماه سال 1388 ساعت 08:47 ب.ظ
پرسش: سلام دوستان عزیز .من مفتخر هستم که بتوانم خدمتی به مردم عزیزوشریف که عاشق زیارت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا هستنند انجام دهم .من با توجه به سابقه ۶الی ۷ ساله در زمینه تور های زیارتی وگردشگری واسکان زایرین عزیز در شهر مشهد که دارم میتوانم خدمات قابل توجهی را به شما عزیزان ارائه کنم .من در زمینه تور گروهی جهت کاروانها یی که نیاز به حسینیه وزایر سرا دارنند نفری ۴هزار تومان .مهمانپذیر شیک نفری ۵ هزار تومان.هتل اپارتمان شیک نفری ۶هزار نومان .هتل ستاره دار نزدیک حرم نفری ۷هزار تومان میباشد که خدمات ما به عریزان به این نحوه وبه صورت گسترده قابل ارائه است وما امادگی دارییم که مشاوره رایگان هم در این زمینه بدهییم در ضمن شماره تماس 09372933642 بصورت 24 ساعنه پاسخ گوی سوالات شما عزیزان میباشد

در ضمن وبلاگ m250.blogfa.comنیز در خدمت شماست
سوال از: اشنا | چهارشنبه 4 آذر‌ماه سال 1388 ساعت 01:23 ب.ظ
پرسش:
سلام
من پسری هستم 23 ساله در شرف ازدواج و چند دختر در لیست انتخاب من قرار دارند مشکل اصلی من انتخاب یکی از انهاست که میخواستم با راهنمایی های شما بهترین انتخاب را داشته باشم.
1.دختر اول.. دختر ی از نظر ظاهری قد و هیکل بسیار خوب و زیبا و از یک خوانواده با سطح تحصیلات خیلی کمتر نسبت به خانواده ما(کلا چهار مورد از نظر تحصیلات با خانواده ما تفاوت زیادی دارند ایا این مشکلی نداره؟) از نظر مذهبی همسطح و از نظر مالی خانواده ایشان وضعشان از خانواده ما کمی بهتر است ولی از وضعیت برادرهایم نه ولی یک مشکل کوچک وجود دارد و اینکه در سال اول راهنمایی با یک پسر دوست بوده(در حد صحبت کردن) که در همان سال وقتی برادرهایش فهمیدند با او صحبت و کنترلش میکنندکردند و رابطه اش تمام شد و الان که 18ساله است یک دختر خیلی خوب و با حجاب است و من این قضیه رو به بعضی از افراد خانوادمان در میان گذاشتم و انها گفتند در کودکی بوده و الان خیلی فهمیده است (ایا میشه به دختری که قبلا دوست پسر داشته اعتماد کرد؟ البته بچه بوده و نافهم . واینکه خاستگاران زیادی دارد و همه انها را پدر و مادرش به بهانه درس خواندن رد میکنند که کزینه بهتری ایا این مشکلی بوجود نمیاورد؟
البته خودم این گزینه رو بیشتر از دیگران میپسندم و از نظر خانواده ام هم مشکلی روی این گزینه نیست.
تنها مشکلی که این گزینه داره و زیاد بابت این موضوع ناراحتم همون دوست پسر داشتن در دوران کودکی که این امکان وجود داره که بعد ازدواج با کسی دوست بشه یا نه در حالی که الان خیلی دختر خوبی است چون خودم در زندگی با هیچ دختری دوست نشدم با اینکه مزاهم و درخواست دوستی زیاد داشتم به خاطر ابروی خانواده و ترس از خدا و(گر نظرت باشد پی ناموس کسان پی ناموس تو باشد نظر بوالحوسان) یا جمله معروف از هر دست بدی از همون دست میگیری هم میترسیدم.
2.دختر دوم .. دختر ی از یه خانواده خیلی مذهبی و از نظر تحصیلات . مالی پایین تر از خانواده ما هستند.از نظر ظاهری در حر متوسط. و با حجاب
3.دختر سوم ...دختری از یه خانواده خوب البته از نظر مالی زیر نظر کمیته امداد امام(ره) و ضعیف نسبت به ما که البته از نظر خودم پول اصلا مهم نیست و از نظر ظاهری در حد متوسط با حجاب
4.دختر چهارم ... دختری از اقوام .تک دختر با کلاس پولدار خوشگل و البته خانواده ای که خود را از دیگران برتر میدانند (خلاصه در یک کلمه. مغرور) البته خانواده ای برتر از هر چهار مورد

خواهش میکنم کمکم کنید تا بهترین گزینه رو انتخاب کنم .

اگه اشکالی نداره این رو تو سایت قرار ندهید و جوابش رو به ایمیلم بفرستید

خیلی ممنون

سوال از: فلاح گل | سه‌شنبه 17 آذر‌ماه سال 1388 ساعت 03:33 ب.ظ
پرسش: بین ازدواج موقت یک ساعته و زنا چه فرقی است. اصلا این کار مورد تایید شما هست یا خیر؟
پاسخ:  با سلام
ازدواج موقت یک عقد و قرارداد رسمی است و در چهار چوب وضابطه شرعی صورت گرفته و مشروعیت دارد ورسماً در فقه اسلامی نوعی ازدواج محسوب می شود، اما زنا عملی است برخلاف ضابطه شرع وعقل وعدم سلامت رابطه فیما بین.
وقتی خانه یا وسیله نقلیه ای را طالب هستید تنها با دیدن معامله صورت نمی گیردبلکه باید در اداره ثبت به این خرید رسمیت ببخشیدتا در مجامع حقوقی مورد تایید باشد.
عقلا وانسانهای شریف زنا رامحکوم میکنند اما ازدواجی که رسمیت دارد مورد تایید می باشد.
باید توجه کرد که حتی دوران عقد ونامزدی نوعی از ازدواج موقت است که به مادام العمر تبدیل می شود .
سوال از: ن. عسگری | شنبه 12 دی‌ماه سال 1388 ساعت 08:41 ق.ظ
پرسش: چرا می‌گوییم مرگ بر آمریکا؟ آیا آرزوی مرگ برای یک ملت بهتر است یا آرزوی هدایت؟ گاهی به این فکر می‌کنم که چرا می‌گیم مرگ بر آمریکا و مرگ بر ضد ولایت فقیه یا هر نوع آرزوی مرگ برای حالاتی که میشه در مورد اون افراد، استثناهایی پیدا بشه... مثلا اگه یه فردی که توی اسراییل یا آمریکا به دنیا میاد، اگه بزرگ‌تر بشه و ببینه یک ملت همشون برای اون و خانوادش آرزوی مرگ می‌کنند، چه حالتی بهش دست میده؟ به نظر من شاید بهتر باشه با بیانیه به همون افراد یا سازمان یا دولت و... نارضایتی یا تنفرمون رو ابراز کنیم و این بیانیه رو به رسانه ها بدیم. به نظر من، این شکل فعلی مبارزه، بیشتر جنبة سیاسی داره، تا جنبة آموزة دینی... تا جایی که من می‌دونم، بزرگان دینی ما همیشه با گذشت و یا به عبارتی با تساهل و تسامح، با افراد برخورد می‌کردند و حتی کرامت دشمنانشون رو رعایت می‌کردند.
پاسخ:  با سلام
اولا ما آرزوی مرگ برای سردمداران دیکتاتوروحکومتی امریکا می کنیم نه ملت امریکا ثانیاْ رفتار ومنش سیاستهای کاخ سفید بیش از ۱۰۰ سال است که تجربه شده و برای همه جهانیان ثابت شده است که دولتمردان امریکا جز به سیاست سلطه بر جهان و زیر فشار قرار دادن ملتهای ضعیف و استعمار واستثمار آزادیخواهان عالم به چیز دیگری نمی اندیشند برای آنان حقوق بشر یعنی منافع آمریکا.
مبارزه ما با امریکا وشعار ما در باره آنها در حقیقت مبارزه با ظلم و سلطه و تجاوز و شعار علیه کسانی است که براحتی مردم را در نقاط مختلف دنیا به بهانه مبارزه با تروریسم ازبین می برند.
ثالثاْ باید گفت اگر دولتمردان آریکا دست از استعمار واستثمار ‌، ظلم،تجاوز، و دشمنی کردن با مردم ایران بردارد و حقوق بشر واقعی و احترام متقابل را و سیاستهای مدون بین المللی را مراعات نماید ما با آنان رابطه خواهیم داشت همانطور که الان با ملت امریکا وسایر کشورها ارتباط داریم.
سوال از: محمد | چهارشنبه 23 دی‌ماه سال 1388 ساعت 09:09 ق.ظ
پرسش: سلام خسته نباشید
برای اطلاع پیدا کردن از برنامه های ازدواج دانشجویی از کدام سایت باید استفاده کرد؟
آیا در همین سایت اطلاع رسانی می فرمایید راجب برنامه های ازدواج دانشجویی برای کسانی که ثبت نام کرده اند؟
پیشاپیش ممنونم.
پاسخ:  با سلام
از طریق همین سایت پیگیر اخبار ازدواج دانشجویی باشید
در صورت اطمینان از ثبت نام قطعی خود لطفاْ نام خانوادگی خود را اعلام کنید
سوال از: ف غ | چهارشنبه 7 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 01:19 ب.ظ
پرسش: سلام

لطف می کنید برنامه هایی که قرار هست برای ازدواج دانشجویی برگزار بشه و زمان آنها را بفرمایید.

با تشکر
پاسخ:  با سلام
سفر مشهد و اهدای هدا یا طبق روال گذشته بعد از پایان سال انجام می شود.
همچنین کلاس های در خصوص روابط زناشویی و مشاوره برگزار خواهد شد که به اطلاع خواهد رسید.
سوال از: محمد صادق محمدی | شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 12:57 ب.ظ
پرسش: به نام خدا
سلام بر رهبر و پدر فرزانه
اینجانب دانشجوی فوریت های پزشکی هستم. از شما در خوست کمک ویاری دارم من هم باید ۲سال سر بازی بروم هم ۲ سال طرح دانشگاهی بگذرنم . با توجه به اینکه من فقط یک مدر پیر با بیماری قلبی و ۳خواهر دارم آیا می شود ۴ سال آنها را تنها بگذارم از شما خوشمند است تا دستوری بدهید تا به جای سربازی طرحم را در بیمارستان امام علی سرابله بگذرانم نا گفته نماند که ۳ برادر دارم که در ارومیه(فرمانده ارتش) ودر قم و کرمانشاه هستند ۲ تای آنها سربازی کرده ودیگری آن را خریده.من حتی چند سال است که آنها را ندیده ام
خواهشمند است برای طرحم و کمک به انکه رشته فوریت های پزشکی حد اقل کارشناسی بدهند
امید است که در سایه امام زمان ایرانی عالم و بدن مشکل داشته باشیم
پاسخ:  برادر عزیز
با سلام
پیشنهاد می شود از طریق دفتر نها د دانشگاه خودتان پیگری کنید تا در صورت امکان به عنوان امریه در شهر خودتان باشید.
سوال از: مرتضی ح | دوشنبه 12 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 02:00 ب.ظ
پرسش: من مدت 3 سال است که از زندگی ناامید شده‏ام و یک یا دو بار هم تصمیم به خودکشی گرفته‏ام؛ اما به دلیل گناه کبیره بودن آن در برزخی قرار گرفته‏ام که نمی‏دانم چه کار کنم. من بیکار هستم و شغلی ندارم. وقتی تصمیم گرفتم که برای خود همدمی اختیار کنم، همه خانواده‏ها گفتند که جوان شما بیکار است و رشته او موقعیت شغلی ندارد؛ در صورتی که من رشته خود را دوست دارم. جالب این جاست که من تمام مستحبات و واجبات را به موقع انجام می‏دهم و جوان چشم چران، الکلی و معتاد نیز نیستم؛ ولی با این وضعیت، نمی‏دانم چه کار کنم؛ چون برای من دیگر این زندگی ارزشی ندارد و هیچ لذتی در آن نمی‏بینم. بارها از خدا درخواست کردم و گفتم: ای خدا! کاش در زمان جنگ، سنم کفاف می‏داد تا بروم به جبهه و شهید بشوم؛ ولی افسوس! شرمنده شهدا شدیم و باید این دنیای کثیف و متعفن را ببینیم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.
پاسخ:  در همین ابتدا لازم است که اراده جدی و محکمتان را ستایش کنیم که توانسته‌اید با تکیه بر ایمان قوی و انجام عبادات و عمل به مستحبات، خود را از مهلکه بزرگی نجات دهید و افکار و اندیشه‏های باطل، به عمل منجر نشده است. مطمئناً همین پای‏بندی و تعهدتان نسبت به احکام و قوانین شرع و اسلام، عامل اصلی حفظ شما از خطرات آشکار و نهان بوده است. بنابراین، بر ایمان و تعهدتان بیش از گذشته وفادار باشید و بر آن تأکید کنید. اکنون برای پاسخ به مشکل شما، توجه‏تان را به مطالب زیر که در سه بخش فراهم شده، جلب می‏کنیم:
الف) این مشکل، کم و بیش در برخی از جوانان هم سن و سال شما وجود دارد. جوانانی که مانند شما در پی اهداف و آرمان‏های بلند و ارزشمندی هستند، با مشکل مضاعفی روبه‏رو می‏شوند؛ زیرا علاوه بر مشکلات روحی ناشی از دوران جوانی و محرومیت‏ها و فشارهای دوران تحصیل، از این که بین وضع موجود و آرمان مطلوبشان فاصله زیادی احساس می‏کنند، رنج جانکاهی آنان را می‏آزارد. در عین حال، باید دانست که زندگی، مجموعه‏ای از شادی و رنج، کام‏روایی و ناکامی، تلخی و شیرینی و خلاصه میدان جنگی است که هرکس در آن سهمی از پیروزی و شکست دارد؛ «زندگی جنگ است جانا بهر جنگ آماده شو». آری، همه اینها به شکل‏های گوناگون در زندگی هر فرد وجود دارند و در ایام جوانی و تحصیل، این فشارها شدیدتر است؛ اما چه باید کرد؟ نکته مهم و اساسی، نحوه برخورد انسان با این مسائل است. در این رابطه، دو گونه برخورد می‏توان داشت؛ 1. واکنش انفعالی؛ در برخورد انفعالی، انسان همواره مشکلات را بزرگ می‏بیند و در اکثر صحنه‏ها، خود را شکست خورده می‏پندارد. با وجود این که از خود انتظاراتی بیش از حد دارد، در گشودن راه و گام نهادن به سوی هدف، خود را ناتوان می‏بیند. امکانات، توانمندی‏ها و موفقیت‏های خویش را فراموش می‏کند و کم‏کم احساس یأس، ضعف و سستی در او فزونی یافته، خود را بیمار می‏پندارد.
2. واکنش فعال؛ در برخورد فعال، انسان به مقایسه معقول و منطقی بین خواسته‏ها، توانمندی‏ها، شکست‏ها و پیروزی‌ها می‏پردازد. توقع از خویش را با واقعیات و توانایی‏های فردی و شرایط محیطی و اجتماعی تنظیم می‏کند و با جدیت، نشاط و روحیه بالا، به فعالیت و تلاش می‏پردازد.
بهتر است پاسخ را با روایتی منسوب به حضرت علی علیه‏السلام ادامه دهیم: «گذشته، گذشت و از آینده هم هنوز خبری نیست؛ پس فرصت را بین دو امری که موجود نیستند، مغتنم شمار». شما از آینده خبر ندارید تا درباره آن نگران و مأیوس باشید و از طرفی نیز، آینده ریشه در زمان حال دارد؛ پس اگر در صدد اصلاح امور آینده خود هستید، باید آن چه را امروز وظیفه شماست، با دقت و به خوبی انجام دهید و این، تنها راهی است که آینده شما را تأمین خواهد کرد. در یک کلام، وقت خود را صرف امری کنید که در دسترس شماست و آن، زمان حال است. هر روز از زندگی انسان، فرصتی است که باید از آن استفاده کنید. چرا خوشی و آسایشی را که امروز در اختیار داریم، به خاطر آینده‏ای که خبری از آن نداریم، مکدّر می‏سازیم؟ حضرت علی علیه‏السلام می‏فرماید: «نگرانی‏های سال را بر نگرانی امروزت اضافه مکن؛
زیرا برای امروز، مشکلات خودش کافی است».1
اگر به زندگی گذشته خود توجه کنید، همه جا و در همه مراحل، لطف و رحمت خداوند را آشکارا می‏بینید. توجه به نعمت‏های بی‏پایان خداوند، انسان را شکرگزار خدا می‏کند؛ مثلاً یکی از نعمت‏های خدا، امکان تحصیل در مراکز آموزش عالی است. در سال، هزاران نفر در کنکور شرکت می‏کنند و عده زیادی از آنان به هر دلیل، در این آزمایش، ناموفق هستند. استعداد و امکاناتی که خداوند به شما عطا کرده است، دلیل موفقیت شما بوده است و یا هزاران بلکه میلیون‏ها نعمت خدادادی؛ از این رو، عقل سلیم حکم می‏کند که انسانی چون شما شکرگزار خدا باشد.
سعدی در دیباچه گلستان گفته است:
باران رحمت بی‏حسابش، همه را رسیده و خوان نعمت بی‏دریغش، همه جا کشیده؛ پرده ناموس بندگان به گناه فاحش ندرد و وظیفه روزی، به خطای منکر نبرد.
ای کریمی که از خزانه غیب
گبر و ترسا وظیفه‏خور داری!
دوستان را کجا کنی محروم
تو که با دشمنان نظر داری؟
قطعاً در وجود شما، نقاط مثبت و خوبی‏هایی وجود دارد که اگر به آنها توجه داشته باشید و به شکوفایی آنها بپردازید، از بدی‏ها و نقاط منفی خود گریزان خواهید شد و سعی خواهید کرد که آنها را از وجود خود، ریشه‏کن سازید. به نظر می‏رسد افکار منفی شما را به احساس بن‌بست رسانده است و باید آنها را از بین ببرید، لذا توصیه می‏شود به نکات زیر توجه فرمایید:
- آینده‌نگر باشید و برای چند سال آینده، برنامه‏ریزی کنید.
- با افراد شاد، خوشبین و امیدوار، معاشرت داشته باشید و از روحیه آنان الهام بگیرید.
- به شدت، از منفی‏گرایی بر حذر باشید و افکار منفی را از خود دور کنید.
- با هسته‏های مشاوره، در این زمینه ارتباط داشته باشید و راهکارهای بیشتری را به طور مرتب برای مقابله با افکار منفی‏تان از آنها بگیرید.
- منزوی نباشید و با افراد باتجربه و متعهد، ارتباط صمیمانه برقرار کنید.
- کتاب‏هایی را که در زمینه شادکامی، رمز موفقیت، راز موفقیت مردان بزرگ و... نوشته شده، با دقت بخوانید و به دستورات آنها عمل کنید.
- ورزش کنید؛ زیرا ورزش، در شادی روح و سلامت جسم مؤثر است.
- در محیط‌های شاد و سالم، به استراحت و تفریح بپردازید.
- از افراد منفی‏گرا، بر حذر باشید.
- از بحث‏های رنج‏آور، اجتناب کنید.
- توجه داشته باشید که مشکلات و رنج‏ها، همیشگی نیست و روزگار در تحوّل و تغییر است و چه بسا حوادث پیش‏بینی نشده‏ای نیز در حل مشکلات، به یاری انسان خواهد شتافت.
- سفرهای شاد و سیر و سیاحت‏های علمی، برای شما لازم و مؤثر است.
- خاطرات تلخ را به دست فراموشی بسپارید و از بازگو کردن آن برای دیگران، پرهیز کنید.
- اگر ذوق هنری دارید، به کارهای هنری از قبیل کاریکاتور، گرافیک، نقاشی، خط، نویسندگی و... بپردازید؛ نیایش و دعا، مؤثر و نافذ است.
- از دعاها و مناجات‏های دل‏نشین، غافل نباشید. در این راستا، نیایش‏هایی مانند مناجات خمسةعشر، کمیل و نیز صحیفه
سجادیه، به ویژه دعای مکارم الاخلاق را همواره بخوانید و باور داشته باشید که نیایش و دعا، سرنوشت‏ساز است؛ با
خدا انس بیشتری داشته باشید و با او درددل کنید.
- پیشنهاد می‏شود که در اوقات فراغت، به تفصیل، نعمت‏ها و الطاف الهی، مانند اصل وجود، سلامتی، توفیق تحصیل و... همچنین بلایایی را که خدا از شما دور کرده است، یادآور شوید و ضمن سپاسگزاری از او، قلب خویش را مالامال از محبت و عشق الهی کنید.
- قرآن، کلام خداست؛ از تلاوت و تدبّر در آیه‏های آن، هر چند اندک، دریغ نکنید. این جهت، علاوه بر ارزش‏های گوناگون دیگر، شما را با خدا مأنوس‏تر می‏سازد.
ب) در مورد خودکشی، توجه شما را به مطالب زیر جلب می‏کنیم:
از دیدگاه اسلام، مالک همه چیز و همه کس، خداوند است و اوست که حق تصرف در جهان و انسان را دارد. آن جا که او رخصت دهد، مجاز و جایی که او اذن ندهد، غیرمجاز است. یکی از موارد، کشتن انسان است. در این موضوع، هیچ تفاوتی بین انتحار و دیگرکشی نیست؛ زیرا این کار، سلب حق حیات از خود و یا دیگری است. خدای سبحان، انسان را از این امر برحذر داشته، می‏فرماید: «من قتل نفساً بغیر نفس او فساد فی الارض فکانّما قتل الناس جمیعا؛ و آن کس که انسانی را بدون این که قاتل باشد و یا در زمین فساد کند، بکشد، گویا همه مردم را کشته است».2
مرگ و حیات یک نفر، اگر چه مساوی با مرگ و حیات اجتماع نیست، اما شباهتی به آن دارد؛ ازاین‏رو، در کاری که اذن خداوند نیست، انجام دادن آن حرام و گناه است.
در نگرش الهی، از آن جا که خداوند، خالق انسان است و تمام هستی او از خداست، افراد نه حق کشتن دیگری را دارند و نه حق کشتن خودشان را. این، بدان جهت است که از دیدگاه اسلام و همه مکاتب الهی، حیات، موهبتی الهی و حقی خدادادی است. از این رو، هر گاه این حق، وسیله‏ای برای قتل افراد دیگر یا باعث فساد در جامعه و بر هم زدن نظم شایسته حاکم بر جامعه شود و افرادی در صدد محاربه با نظام الهی برآیند، این حق به نفع دیگران سلب می‏شود.3
به طور کلی می‏توان چنین گفت:
الف) حیات، موهبتی خداوندی است و حق حیات، برای همه انسان‏ها تضمین شده است و همه دولت‏ها، جمعیت‏ها و افراد، مکلّف به حمایت و دفاع از این حقند و کشتن هیچ کس، بدون مجوز شرعی جایز نیست.
ب) استفاده از هر وسیله‏ای، برای نابودی چشمه‏سار حیات بشری - اعم از کلی و جزئی - حرام است.
ج) حفظ ادامه حیات بشری، تا آن جا که به مشیّت الهی تعلق گیرد، واجب است؛ خواه محافظت هر فردی بر حیات خود در مقابل تعدّی دیگران و یا تعدی بر خویشتن (مانند خودکشی) باشد و یا محافظت او درباره حیات دیگران.
امام باقر علیه‏السلام می‏فرماید: «مؤمن، به هر بلایی مبتلا می‏شود و با هر نوع مرگی می‏میرد؛ ولی خودکشی نمی‏کند»؛4
همان طور که گفته شد، قرآن کریم در مورد قتل نفس فرموده است: «هر کس، نفسی را بدون قصاص و یا فساد در زمین بکشد، مثل این است که همه مردم را کشته است». بعضی از مفسران در توجیه این آیه گفته‏اند: کسی که حاضر است شخصی را به ناحق بکشد، انسان و انسانیت در نزد او بی‏ارزش است و اگر یک نفر را کشت، مثل این است که همه انسان‏ها را کشته است. همه مفاسد و زیان‏هایی که در کشتن دیگران است، در خودکشی نیز وجود دارد که برخی عبارتند از:
1. خودکشی، نافرمانی و سرپیچی از دستور خداست و کسی که دستور خدا را نادیده انگارد و سرپیچی کند، مستحق عذاب می‏گردد.
2. خودکشی، دلیل بر عدم ایمان، یأس و ناامید شدن از خدا می‏باشد و یأس و ناامیدی از خداوند، از بزرگ‏ترین گناهان است و گاهی در رتبه شرک و کفر قرار می‏گیرد.
3. کسی که دست به خودکشی زده، همانند کسی که دیگری را کشته، انسان و انسانیت در نظر او بی‏ارزش شده است. از این جهت، بین خودکشی با کشتن دیگران، فرقی نیست و همان‏گونه که هر کس، دیگری را بکشد، مستحق عقوبت و عذاب می‏گردد، انسانی که خودکشی کرده نیز مستحق عقوبت و عذاب الهی می‏گردد و این، با عدالت خدا هیچ گونه منافاتی ندارد.
در آخر، عمل به موارد زیر را به شما توصیه می‏کنیم:
1. هرگز در طول شبانه‏روز، بیکار و تنها نباشید.
2. برای تمام شبانه‏روز، برنامه منظم داشته، هیچ زمانی بیکار نباشید و اوقات فراغت خود را با کارهای مختلف ورزشی، علمی، هنری، کمک به دیگران، دید و بازدیدها و... پر کنید.
3. در فعالیت‏های دسته‏جمعی، اردوها، تجمع‏های دوستانه، ورزش‏های دسته‏جمعی و... شرکت فعال داشته باشید.
4. هرگاه چنین افکاری به ذهنتان خطور کرد، با افکار جایگزین از آن رهایی یابید.
5. همیشه موضوع یا موضوعاتی برای فکر کردن، آماده داشته باشید.
6. توانایی‏ها، موفقیت‏ها و سایر نعمت‏های خدادادی را روی کاغذی یادداشت نموده، هر روز و هنگام هجوم افکار منفی، آنها را بخوانید.
اگر تا به حال موفق نشده‏اید که با فرد مطلوب خود ازدواج کنید و یا خانواده‏های آنها، به دلایل غیرمنطقی، پاسخ منفی به شما داده‌اند، آن را به فال نیک بگیرید؛ چه بسا اگر با یکی از آنها ازدواج می‏کردید و تناسبی با وضعیت شما نداشت، موجب دردسرها و مشکلات زیادی می‏شد و زندگی آینده‏تان تلخ می‏شد. افراد و خانواده‏هایی که ملاکشان همان اموری است که شما ذکر کرده‏اید، مسلماً با شما تناسب نداشته‏اند و بهتر همین بود که پاسخ رد داده‏اند و صلاح و مصلحت واقعی‏تان نیز در همین بوده است. مطمئن باشید که آن چه در جامعه کنونی ما نیز فراوان یافت می‏شود، دختران دم بخت و آماده ازدواج است؛ پس اگر برخی افراد پاسخ رد داده‏اند، خانواده‏های دیگری هستند که پذیرای شما باشند؛ به خصوص که پای‏بند اخلاق و احکام شرع هستید. بنابراین، نگران نباشید.
برای آگاهی در این زمینه به کتاب‏های زیر مراجعه کنید:
1. مسائلی از دیدگاه اسلام، ناصر مکارم شیرازی.
2. خودکشی، پیدایش، عمل، درمان، پییر مورون، ترجمه مازیار سهند.
3. بحران خودکشی، علی اسلامی نسب.

پی‏نوشت:
1. حر عاملی، وسائل‏الشیعه، ج 17، ص 50.
2. مائده، آیه 32.
3. ر.ک: آیات 32 و 33 مائده و 178 و 179 و 217 بقره.
4. وسائل الشیعه، ج 19، ص 13.
سوال از: راز | پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 11:56 ب.ظ
پرسش: با عرض سلام وخسته نباشید
دختری هستم 23ساله وبه شدت علاقه دارم ازدواج کنم چون این نیازو درون خودم میبینم؛از نظر ظاهری خیلی خوبم ,از نظر مالی و سطح طبقاتی هم بالا هستیم تحصیل کرده هستم ولی خواستگار کم دارم دو تا خواستگار داشتم که با وجود اینکه از هم خوششمون اومد ولی نشد و منصرف شدن!!!
نمیدونم چیکار کنم!
بعضی وقتا پیش خودم میگم شاید بخت منو بستن,بعضی وقتها هم یاد موضوعی می افتم که ذهنمو مشغول میکنه حدود چهار سال پیش با پسری یه رابطه دوستی و شروع کردم بعد شش-هفت ماه خیلی بهم وابسته شدیم و برای ایندمون با هم کلی برنامه چیدیم بعد گذشت چند ماه که وابستگیمون زیاد شد و تصمیمون جدی تر من به ایشون قول دادم که هر مشکلی پیش بیاد باهاش بمونم ایشون هم خیلی زیاد به من وابستگی پیدا کردن ولی بعد از مدتی من ازشون سرد شدم ولی اصلا بروز نمیدادم و رفتارم مثل قبل باهاشون بود و از ته دلم دیگه نمیخواستمش که بالاخره با کلی مقدمه چینی ازش جدا شدم و ضربه خیلی سنگینی بهش وارد کردم جوری که ماهها حالت افسردگی گرفته بودند و اصلا از منزلش خارج نمشد و خیلی با من تماس گرفتن گریه کرد که برگردم ولی من پپامو تو یه کفش کردم که نمیخوامش از دوستاشون دورادور جویای حالش بودم و میدونستم که خیلی حالش بده و... همش احساس میکنم با زندگیش بازی کردم 2سالو نیم بازیش دادم نفرینش پشت سرمه دیگه هم نمیتونم برگردم ازش حلالیت بگیرم
شما راهنماییم کنید
پاسخ:  با سلام
خواهر گرامی با توجه به مواردی که مطرح کرده اید شما نیاز به مشاوره حضوری دارید .
در صورت عدم امکان مراجعه حضوری با شماره ۸۸۸۸۱۰۵۴ تماس بگیرید تا بصورت تلفنی مشاوره نمایید.
سوال از: سا | دوشنبه 19 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 10:41 ق.ظ
پرسش: سلام تاریخ اعزام به مشهد کاروانهای ازدواج دانشجویی معلوم شده است؟
پاسخ:  با سلام
طبق روال گذشته از ابتدای سال جدید می باشد. ضمناً از طریق سایت رnahad .ir اطلاع رسانی می شود. قبل از تعطیلات عید حتماً از سایت باز دید کنید.
سوال از: محمدرضا | دوشنبه 19 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 10:14 ب.ظ
پرسش: با عرض سلام
دانشجویان الکترونیکی هم می توانند در فعالیت های نهاد شرکت کنند؟
پاسخ:  برادر گرامی
باسلام
چندین کانون دانشجویی با نهاد ار تباط و همکاری دارند ونهاد از حضور دانشجویان علاقه مند استقبال می کند.
شما می توانید به دفتر مرکزی نهاد مراجعه نمایید.
سوال از: مریم | سه‌شنبه 4 اسفند‌ماه سال 1388 ساعت 04:04 ب.ظ
پرسش: آیا مرکز همسر یابی دانشگاه در حال فعالیت می باشد. شرایط ثبت نامه و مراحل کار چیست؟ لطفا راهنمایی فرمایید
پاسخ:  خواهر گرامی
با سلام
لطفاً با شماره 88881054 تماس بگیرید.
سوال از: امیر | پنج‌شنبه 6 اسفند‌ماه سال 1388 ساعت 01:18 ق.ظ
پرسش: سلام.ایا دانشجویان مجازی یا الکترونیکی می توانند در اردوهای نهاد رهبری شرکت کنند؟
پاسخ:  با سلام
بله
سوال از: عصر ظهور | دوشنبه 10 اسفند‌ماه سال 1388 ساعت 07:52 ب.ظ
پرسش: چرا گوش دادن به موسیقی با صدای زن حرام است .مگر اسلام دین برابری نیست؟
پاسخ:  با سلام
سازمان وجودی زن باوضعیت جسمی و روحی مرد متفاوت است ویژگیهای رفتاری بعضی از زنان موجب جلب ودر نتیجه تحریک جنسی مردان می شود. البته ممکن است ویژگیهای مردان بعضی از زنان را جلب کند اما کمتر زنان با نگاه به مردان تحریک می شوند چون شهوت در مردان ابتدایی ودر زنان انفعالی است، بنابر این زنانی هستند در موقع آواز خواندن چه با موسیقی ویا غیر موسیقی مردان را تحریک می کند،هرچه صدای زن نازک تر و دلنشین تر و مهیج تر باشد مردان را بیشتر تحریک میکند براین اساس اسلام چون طرفدار بهزیستی وسلامت حیات جسمی و روحی زن و مرد است ،زن رااز اینگونه رفتارها منع میکند که موجبات اشتغال فکری و تحریک جنسی و انحراف مردان به ویژه جوانان را فراهم نیاورد وگرنه در بسیاری از ویژگیهای حقوقی و انسانی بین زن ومرد تفاوت نیست.
1    2    3    4    5    ...    107    >>


.کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد